Engelholm till SM-final – utan setförlust i slutspelet

Seriesegrande guldfavoriten Engelholms VS fortsätter forsa fram genom SM-slutspelet. Söndagens 3-0-seger stängde semifinalserien mot Linköpings VC och gav finalavancemang.

Segersiffrorna skrevs till 25-16, 25-23, 25-14 hemma i Kungsgårdshallen.

Skåningarna har 18-0 i set på sex matcher hittills under säsongens mest kritiska fas. Vansinnigt imponerande. Nu är man ett steg närmare att spela hem klubbens åttonde SM-titel.

– För mig skulle det vara typ tredje gången gillt. Vi lägger ner jättemycket tid på det här. Jag vill verkligen ha det där guldet, säger landslagsliberon Filippa Brink till Helsingborgs Dagblad efter avancemanget.

Vilka som kommer rada upp på andra sidan nät i SM-finalspelet återstår att se. Just nu sitter regerande mästarna Hylte/Halmstad i förarsätet med 2-1 i matcher i semifinalserien mot Örebro. Detta efter en stark bortaseger under söndagens svängiga femsetare i Idrottshuset (25 – 15, 23 – 25, 15 – 25, 25 – 12, 9 – 15). Fjärde matchen spelas på tisdag i Halmstad Arena.

Under lördagen spikades att det blir Hylte/Halmstad och Habo som gör upp om SM-guldet på herrsidan. Habo är i final för första gången i klubbens historia, medan Hylte/Halmstad spelar om guldet för femte säsongen i följd – och kan kamma hem tredje raka SM-titeln.

Så avgörs SM-slutspelet

De åtta främst placerade lagen från grundserien deltar i SM-slutspel. Säsongens stora crescendo startar helgen 18-19 mars och pågår fram till slutet av april. Förutom svenska mästare ska även bronsmedaljörer koras.

Slutspelet spelas i bäst av fem matcher i kvartsfinal, semifinal och final. Bronsserien spelas i bäst av två matcher, där golden set avgör i det fall att lagen vinner varsin match.

Mer information om SM-slutspelet och dess upplägg hittar du här!

LÄNKAR
Spelschema Elitseriekval Dam
Spelschema Elitseriekval Herr
Spelschema SM-slutspelet Dam
Spelschema SM-slutspelet Herr
volleytv.se
Om elitseriesäsongen 2022/23
Sluttabell Elitserien dam
Sluttabell Elitserien herr
Serieportalen – alla förbundsserier samlade