Hylte/Halmstad tillbaka på volleytronen – 13:e SM-guldet säkrat
Hylte/Halmstads herrar är svenska mästare!
Ett år vid sidan av den svenska volleytronen fick räcka tyckte hallänningarna, som under lördagen effektivt satte punkt för såväl SM-finalserien som för Flobys mäktiga guldsvit om fyra raka titlar (SM, Supercupen & Grand Prix x 2).
Det var dock Floby som inledde den tredje finaltillställningen starkast. Gästerna tillika de regerande mästarna från “schlätta” spelade rättvist hem vad som var deras första setseger under matchserien (25-21).
Hemmalaget lät sig dock inte skrämmas. Följande tre akter föll alla i Hylte/Halmstads ägo. När ett misslyckat Floby-pet i fjärde set letade sig utanför linjen betydde det 25-17 till H/H, varpå ett mäktigt guldjubel fyllde Halmstad Arena.
Spelare och ledarstab kunde tillsammans med supportrar fira klubbens 13:e (!) SM-titel på herrsidan.
Spelande tränare Andrew McWilliam bidrog med åtta poäng, inklusive tre ess, och utsågs till matchens lirare. Poängbäst i H/H-lägret var tjeckiska proffset Jirka Toman (18), tätt följd av Sebastian Martinez Ayre (17).

För stjärnliberon Edvin Svärd är triumfen extra speciell.
– Fy fan så jäkla gött! I över tio år har jag försökt vinna det här. Fem silver och ett brons har det blivit… De hade börjat kalla mig ”Silverpilen” här. Äntligen första SM-guldet! utbrister han i intervjun efter matchen.
Den Falkenbergs VBK-fostrade 27-åringen kom hem till Elitserien inför innevarande säsong efter en mycket lyckad proffssejour i Nederländerna där han så sent som våren 2025 var med och spelade hem mästartiteln som lagkapten.
– Jag vände hem för att ta det här SM-guldet. Tio års väntan är över. Vad ska man säga? Jag får vinna tillsammans med killar jag känt och spelat med i så många år. Att gå göra det tillsammans med dem är väldigt speciellt. Det var ju för tusan Teodor (Nilsson, H/H:s lagkapten, reds anm.) som fick mig att börja spela volleyboll från första början. Tror inte jag varit mycket lyckligare än jag är just nu. Det här toppar allt! fortsätter Edvin.
Hylte/Halmstad är sedan många, många år en stor maktfaktor inom svensk elitvolleyboll – både på dam- och herrsidan. De fem SM-tecknen man spelat hem de senaste sex åren vittnar tydligt om detta.
Inför starten av finalserien fanns återigen ett tydligt favoritskap på Hylte/Halmstad. Något man förtjänat och spelat sig till efter att på ett övertygande sätt kammat hem grundseriesegern, med 18 segrar på 20 omgångar och med en tydlig distans om åtta poäng ner till närmast jagande Habo.

Med det sagt hade man stor respekt för laget och föreningen som radade upp på andra sidan nätet i kampen om guldet. Så sent som i januari var det finalmotståndarna som fick lyfta Grand Prix-bucklan efter en 3-1-triumf i Uppsala.
Faktum är att Floby varit något av ett finalspöke för H/H, som inför denna finalserie fått se sig besegrade i fyra raka titelkamper. Men den vålnaden tycks hallänningarna nu bevisligen ha skrämt bort, med stor skicklighet, hårt arbete och stora skopor djävlar anamma.
– Det klart att det byggts upp en härlig rivalitet mellan lagen, precis som man vill ha det. Det blir extra fajt och tändvätska. Men vi är några stycken som varit i den här situationen förut – och vi har hela tiden känt oss trygga med att om vi bara lyckas få ut det vi har i oss och gör det vi kan till 100 procent så kommer vi köra över dem. Tidigare under säsongen är det just det som varit problemet; vi har försökt göra det lilla extra och då har det lätt skitit sig. All kredd till Floby som sliter hårt och kom in riktigt taggade med siktet inställt på att förlänga matchserien ytterligare. Men vi lyckas ta dem, konstaterar Edvin Svärd.
I morgon, söndag, kan svenska mästare koras även på damsidan när Engelholms VS har guldläge hemma i Kungsgårdshallen. Örebro kommer göra sitt allt för att förlänga finalserien och hålla liv i hoppet om att spela hem klubbens tolfte SM-guld. Matchstart 17:00!

Så avgörs SM-slutspelet
De åtta främst placerade lagen i grundserien avancerade till SM-slutspel. Säsongens stora crescendo startade helgen 14-15 mars och pågår fram till slutet av april. Förutom svenska mästare ska även bronsmedaljörer koras.
Slutspelet spelas i bäst av fem matcher i kvartsfinal, semifinal och final. Bronsserien spelas i bäst av två matcher, där Golden set avgör i det fall att lagen vinner varsin drabbning.
Mer information om SM-slutspelet och dess upplägg hittar du här!
Så följer du SM-slutspelet!
Slutspelsvolleyboll upplevs bäst från läktarplats! Kan du inte bänka där finns VolleyTV att tillgå. Alla slutspelsmatcher streamas live och i repris på volleytv.se – och sedan förra säsongen visas även matcher från Division 1-3; sändningar som inkluderas i de ordinarie paketen.
Samtliga matcher i både Elitserien och Division 1 går även att följa via livescore i Serieportalen.
På Instagram finns också ett konto dedikerat för Elitserien i volleyboll. Där uppdaterar vi löpande om händelseutvecklingen!
Foton: Robert Boman
LÄNKAR
Spelschema SM-slutspelet 2026 Dam
Spelschema SM-slutspelet 2026 Herr
Spelschema Elitseriekval 2026 Herr
elitserienvolleyboll.se
volleytv.se
Resultat Grundserien Damer
Resultat Grundserien Herrar




